Oleg Kazankov

Bratislava, Slovakia

Сотрудничество между
Словакией и Россией

 

Недвижимость в Словакии
Переводы на русский

  Facebook 

Главная

Бизнес Словакия - Россия

Торговля между Словакией и Россией - услуги

Недвижимость в Словакии, регистрация русских фирм, консалтинг бизнеса в СР

Подготовка договоров между словацкими и русскими фирмами

             Переводы

Переводы на русский

Русские не понимают переводов из Словакии

Перевод как женщина

Плохие переводы,образцы

Нормостраница

Сотрудничество с Россией

Сотрудничество с Россией - фото, видео

Ростехнологии - фото

РЖД - фото, видео

Инвестиции и проекты России в Словакии

Европу не интересует российская продукция - за державу обидно

Словацкий БАМ - OPEC.ru

РЖД прирастают к Словакии инновациями и экологией - БЕРГ коллегия

Широкая русская колея в Словакии - за и против
(на словацком языке)

Широкая колея поможет бизнесу (на словацком языке) - TRANSPORT a LOGISTIKA

Консалтинг словацких фирм по бизнесу в РФ

Бизнес в России без иллюзий

Словаки идут в Россию

Русские это не..." - реакция на дискуссию в SME

Мои статьи на тему Словакия - Россия

на русском языке:

Если нет денег, лучше не эмигрировать

Недвижимость в Словакии: что покупают россияне?

А кому оно нужно, российское НАНО?

Из русского  Циклоцентра в Европе... зону развлечений


на словацком языке:

Русские хотят покупать в Словакии недвижимость, но мешает этому несовершенное законодательство -
TREND, 5.8.2016

Русский капитал приходит, но незаметно -
TREND, 12.3.2014

Русских инвесторов не интересует Словакия - TREND, 12.9.2010

Русские предприниматели не воспринимают словаков серьезно - SME, 10.3.2008

Почему словаком не везет в России - TREND, 4.3.1998

Тест русского языка

Был создан для иностранцев, которые едут в Россию работать или учиться

Владимир Высоцкий - для изучающих разговорный русский язык.

Kontakt

e-mail: rusky@rusky.sk

skype: rusky.sk

NAJ.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovak   Russian

Широкая русская колея в Словакии -
за и против

(на словацком)

или

Словацкий БАМ
(на русском сокращенный вариант)

 

Širokorozchodnú ruskú trať cez územie Slovenska vláda Ivety Radičovej zamietla hneď po nástupe. V svojom Programovom  vyhlásení na strane 15. napísala stručne a jasne: "Vláda SR nepodporuje tento projekt". Svoj postoj deklarovala tým, že je treba predovšetkým zachrániť pracovné miesta na prekladiskovej stanice Čierna nad Tisou a zabezpečiť prácou Slovenské železnice.

Rusku stranu tato sprava zaskočila. Neočakávali ju. Bývalá vláda Roberta Fica projekt širokorozchodnej podporovala. To bol ďalší argument nezáujmu vlády Radičovej o širokorozchodku. Rusi mu neporozumeli, ale Slováci áno. Je jednoduchý: všetko, čo robila vláda Fica, robila zle, musíme všetky jej projekty zostaviť.

Ale Ruské železnice sa nevzdávali. Mali ponuky pre  širokorozchodnú trať z Poľska a Maďarska. Chceli však ju ťahať do Viedne po dávno pripravenému projektu cez Slovensko. V priebehu roku 2011 prebiehali rokovania RŽD s ministerstvom dopravy SR, vedeného Jánom Figeľom. Ministerstvo dopravy začalo váhať. Ekonomická kríza eurozóny nútila hľadať zabezpečenie stability ekonomiky aj na východe. Aby posilniť  svoju pozíciu Ruské železnice prejavili záujem o kúpu kontrolného podielu v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia.  

Vlada Ivety Radičovej medzi tým padla. Úž po jej odvolaniu v Národnej rade SR 11. októbra 2011 generálni riaditelia Slovenskej a Ruskej železníc 14. októbra 2011 podpísali v Petrohrade  Memorandum o spolupráce a integrácie železníc Ruska a Slovenska do celoeurópskych a euroázijských dopravných systémov a predĺžení širokorozchodnej trati do Bratislavy a Viedne. Niektorí ministri Radičovej vlády ruský projekt podporovali. Preto aj poslali generálneho riaditeľa štátneho podniku ŽSR Vladimíra Ľuptáka do Petrohradu podpísať spomenuté Memorandum.

Spolupracoval som  s Ruskými železnicami (RŽD) kedy sa Projekt 1520 (tak ho volajú Rusi) na Slovensku len začínal. Písal som o ňom v ruských médiách (Slovenský BAM, Ruské železnice na Slovensko cez ekológiu). Dovolím si uviesť stručnú informáciu o Projekte 1520.

 O čo vlastne ide?

Ide o projekt Ruských železničných dráh (RŽD) širokorozchodnej trati cez územie Slovenska na trati Košice - Bratislava - Viedeň. On vylúči prekládku nákladov na slovensko-ukrajinskej hranice zo širokej 1520 mm ruskej koľaje na úzku 1435 mm európsku. Vďaku tomu sa doprava nákladov z Európy do Východnej Ázie skráti z 30 dní morom na 14 dní po železnici. Už existuje  širokorozchodná trať z Maťoviec pri štátnej hranici s Ukrajinou do Hanisky pri Košiciach v dĺžke 87 kilometrov. Ďalších cca 500 km bude postavených do Bratislavy a 60 km na území Rakúska od Bratislavy do Viedne. Prekladiskový terminál pre Západnú Európu bude pri Viedne. Pri Bratislave bude postavený prekladiskový terminál, ktorý bude obsluhovať toky tovaru z/do Južnej Európy. 

Po novej trati do Európy sa budú dodávať kontajnerové a násypné náklady (ruda, uhoľ, oceľ, chemické a pôdohospodárske suroviny). V opačnom smere do Ruska a Ázie z Európy pôjdu najme kontejnery. Vďaku tomu sa doprava nákladov z Európy do Východnej Ázie skráti z 30 dní morom na 14 dní po železnici. Železničná preprava po novej širokej koľaje bude oveľa lacnejšia ako morská či kamiónová. Kapacita 40´ morského kontajnera je 26 ton alebo 67 kubických metrov, tzn. podobá sa kapacite bežného 20-tonového kamióna. Podľa prezidenta RŽD Vladimíra Jakunina, len na preprave železnicou jedného morského kontejnera z Európy do Ázie dodávatelia ušetria od 100 do 1000 dolárov.

Z diplomatických a strategických dôvodov slovenská vláda nemohla rovno a hneď povedať do oči Rusom jednoznačne NIE širokorozchodnej. Dlho zdôvodňovala potrebou počkať na výsledky analýzy od nemeckej poradenskej spoločnosti Roland Berger Strategy Consultants. Poradenské spoločnosti však nekonajú celkom nezávisle, výsledky ovplyvňujú aj nálady v krajine, pre ktorú robia analýzu. Keď slovenská vláda dopredu cez média oznamovala svoj negatívny postoj k projektu, Roland Berger mohol odporučí robiť širokorozchodnú trať cez Maďarsko. Za toto odporúčanie mohol dostať aj premeranú odmenu od našich južných susedov.

Ale Roland Berger konal korektne. V decembre 2010 oficiálne oznámil výsledky svojej analýzy. Výška investícii do širokej koľaje presiahne 6,3 mld. eur. Výstavba vytvorí 11 tisíc nových pracovných miest. V príbehu 10 – 15 rokov vynaložené investície by sa mali vrátiť. Zostalo sa len nájsť zdroje financovania projektu.

Ak nie Slovensko 

Ruská strana je presvedčená, že projekt 1520 mm jej podarí zrealizovať. Rusko sa nikdy nevzdávalo svojich strategických zámerov, vždy malo náhradný variant.  Keď posledná slovenská vláda zamietla projekt, začala rokovať s vládou Maďarska. Presnejšie maďarská vláda sama ponúkla postaviť cez územie Maďarska širokorozchodnú trať do Viedne. Maďari chcú dostávať peniaze do štátnej pokladnice za železničný tranzit medzi Áziou a Európou, ako Slovensko teraz dostáva za tranzit ruskej ropy a plynu na západ Európy.

Prekladiskový terminál v Čiernej nad Tisou aj tak zanikne (alebo zníži svoju prekladiskovú kapacitu do kapacity blízkej k 0). ŽSR budú mat ešte väčšie straty ako teraz. Lebo náklady z Čiech a západnej Európy už nepôjdu cez Slovensko, ale cez Maďarsko. Tam bude postavená nová široká koľaj, bude modernejšia a lacnejšia ako zastaraná slovenská úzka koľajnica. Kvôli tomu dodávatelia tovarov z Európy do Ruska a Ázie uprednostnia železničnú prepravu cez Maďarsko. 

Rusko má pre svoje ukážkové projekty oveľa lepšiu podporu a zabezpečenie z Nemecka a iných západoeurópskych krajín ako chudobné tranzitné Slovensko. Rýchlovlaky SAPSAN nebudú tu chodiť asi ani o 10 rokov, v Rusku však úž lietajú medzi Moskvou a Petrohradom, Nižnom Novgorodom a olympijským Soči. Tak iste poctivo Nemci zabezpečia nákladné vlaky a širokorozchodku svojho strategického partnera Ruska na území Slovenska či Maďarska.

Zrušenie alebo zvýšenie pracovných miest? 

Zástupcovia  RŽD povedali priamo: V Čiernej nad Tisou stratíte niekoľko stoviek pracovných miest, ale získate tisícky pracovných miest počas výstavby a prevádzky širokej koľaje. Investícia do stavby veľkého prekladiskového terminálu pri Bratislave posunie do zabudnutia inú obrovskú kontroverznú investíciu v tomto regióne - výstavbu najväčšieho európskeho kasína v Petržalke. Zákazky počas výstavby širokorozchodnú dostanú desiatky slovenských firiem.

Pre posilnenie sympatií k svojmu projektu RŽD vykonali niekoľko rozumných krokov. Začali od pre Slovensko aktuálnejšej témy vysokej nezamestnanosti. Počas ostro sledovanej návštevy ruského prezidenta D. Medvedeva v apríli 2011 RŽD uzavreli s malou textilnou fabrikou I. TRAN. v Tatrách kontrakt za 5,3 milióna euro o výrobe 210-tisíc kusov termooblečenia ruským železničiarom. Vraj ich bude chrániť aj pri 40-stupňových sibírskych mrazoch. Rusko má dosť vlastných textiliek s moderným zariadením, ale zvolilo fabriku na Slovensku. Nie náhodou. I. TRAN pre realizáciu kontraktu zvýšil počet zamestnancov, ktorých teraz má 150. 

Ešte väčšie kontrakty RŽD uzavreli s firmou TATRAVAGÓNKA a.s. Poprad. Firma Alexeja Beljajeva vyrobí pre RŽD dve tisícky krytých nákladných vagónov a stovky plošinových vozňov. Pre zákazku z Ruska firma TATRAVAGÓNKA spustila výrobu na svojom dávno zamrazenom závode v Trebišove, naberá nových zamestnancov. Ruské investície prinesú popradskej firme najprv 30 mil. EUR, neskôr sa zvýšia na 100 milión euro. Nezamestnanosť v týchto regiónoch presahuje 20%. Turzovka, Poprad, Trebišov teraz tlieskajú Rusom.

Uvedené kontrakty sa dlho pripravovali. Boli podpísané v správnom čase na správnom mieste počas prezidentovej návštevy. Ich význam mi stručne vysvetlil jeden vysokopostavený úradník z RDŽ: "Slováci, pusťte nás na Vaše územie - my Vám zabezpečíme  nové pracovné miesta". Ako hovoria Rusi "ty mne, ja tebe", ako hovoria Slováci "niečo za niečo".

Odporcovia a sympatizanti širokorozchodnej

V SR je cela armáda kamiónistov, dosť tvrdá a zorganizovaná. Všetci si ešte pamätajú ich minuloročnú blokádu ulíc na celom Slovensku, spojenú s zavedením elektronického výberu mýta. Prinútili aj dosť neústupčivú Ficovu vládu spraviť určité kompromisy. Ale to bola len skupinka dopravcov. Keď pôjde o prácu, protestovať autodopravcovia bude ešte v ostrejšej forme.

Prejavia charakter aj vlastníci pozemkov. 80% širokej koľaje pôjde popri starej úzkokoľajnej trati, 20% bude vybudovaných od nuly. Otázka vyvlastňovania pozemkov pre  diaľnice, či priemyselné parky (KIA pri Žiline) vždy prebiehal na Slovensku bolestivo, nekoncepčne a na poslednú chvíľu. 

Sú na Slovensku aj sympatizanti železnice. Medzi nimi sú ekologickí aktivisti a obyvatelia obcí pri diaľniciach. Slovenská patriarchálna príroda, lákadlo pre turistov z veľkomiest, pomaly odchádza do minulosti. Vzduch popri diaľniciach je preplnený výfukovými plynmi a decibelmi hluku. Železničná doprava funguje na elektrickom prúde, na rozdiel od autodopravy škodlivé latky do vzduchu neprodukuje. Trendom vo vývoji nových lokomotív sa stáva zníženie hluku, aj v tomto sú konkurentmi kamiónov. Počet obetí na železniciach je tiež značne nižší ako na cestách. Zelení a obhajcovia života vítajú železnice viac ako námornú, leteckú a auto dopravu. 

Posledná možnosť prilákať ruský kapitál na Slovensko

Široká koľaj je možno poslednou šancou pritiahnuť ruský kapitál na Slovensko. Ruské investori nemajú záujem o Slovensko - TREND, 12.9.2010. V súčasnosti na Slovensku nie sú veľké investície z Ruska. Ruskí top-manažéri a investori Slovensko nepoznajú a nemajú o neho záujem. Slovensko sa zostava pre Rusov predovšetkým tranzitným koridorom pre export ropy a plynu do EÚ. 

Jedinou veľkou ruskou investíciou na Slovensku je 74 miliónov dolárov od firmy Jukos za 49-percentný podiel v Transpetrole. Mála nešťastný koniec z ekonomických a politických dôvodov. Slováci predali Transpetrol za 74, kúpili spať za 240 miliónov dolárov. To je typicky obchod po slovensky. Po tejto investície už Rusi vo veľkom na Slovensku neinvestovali. Ruské investície na Slovensku neprekročili tri milióny dolárov. Pre porovnanie nemeckých investícii na Slovensku je viac ako 3,5 miliardy eur, tzn. viac ako tisíckrát presahuje ruské.

Ruské podnikateľské a investičné aktivity na území Slovenska projekt 1520 mm len zvýši. So širokou koľajou ruskí investori prídu, lebo bude pre nich traťou do EÚ. Európa zatiaľ odmieta kupovať ruské výrobky s pridanej hodnotou, pre ňu je Rusko je len surovinovou krajnou. V skutočnosti ide len o konkurenčnú bitku.

Strategický význam pre Slovensko

Širokú koľaj treba riešiť vo viacerých rovinách – ekonomickej, politickej a medzinárodnej. Širokorozchodná počas výstavby a po nej pritiahne na Slovensko ruských investorov, ktorí  Slovensko zatiaľ obchádzali. 

  • Odmietnutie projektu naštrbí vzťahy Slovenska s hlavnými podporovateľmi projektu - Ruskom a Rakúskom.

  • Posunutie trate na juh do Maďarska tiež môže mať určité následky pre Slovensko, keď berieme do úvahy verejnú mienku. Široká koľaj prenesie ruské investície nie na Slovensko, ale do Maďarska.

  • Treba dať pozor na geopolitický rozmer tohto projektu pre Slovensko. V prípade tranzitu ropy a plynu cez Slovensko, rozhodujúcu pozíciu má Rusko, lebo smer tranzitu je jednostranný. V prípade širokorozchodnej železnice bude tranzit obojstranný a kľúčová časť pripadne Slovensku. Slovensko bude mať ruku na značnej časti obratu tovarov medzi Ruskom, Áziou a Európou. Rusko bude musieť viac so Slovenskom počítať. 

Kvôli jednosmernému tranzitu ropy a plynu mohlo doteraz Rusko na Slovensko robiť nepriamy nátlak. Keď bude širokorozchodná koľaj, podobný nátlak voči Rusku v prípade potreby môže použiť aj Slovensko. Rusko a Slovensko budú mať vyrovnané pozície - prvý krát v dejinách.

                      Politici odchádzajú, ale koľajnice zostávajú

"Politici odchádzajú, ale koľajnice zostávajú", napísali ruské média po uzavretiu Memoranda o spolupráce medzi Slovenskej a Ruskej železnicami 14. októbra 2011. Video je tu

http://www.tv100.ru/news/politiki-uhodyat-relsy-ostayutsya-47044/

Teraz sú potrebné nie emocionálne a výlučné politické, ale pragmatické uvažovania o vhodnosti širokorozchodnej  pre Slovensko.

V skrátenej verzie tento materiál bol uverejnený v časopise TRANSPORT a LOGISTIKA 12.2011

Široké ruské koľajnice pomôžu podnikaniu.

 

Copyright © RUSKY SK s.r.o. All Rights Reserved